
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 33.991078 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 16444
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.02376 | $0.23760 |
| 50 | $0.02180 | $1.09000 |
| 100 | $0.02001 | $2.00100 |
| 500 | $0.01317 | $6.58500 |
| 1000 | $0.01189 | $11.89000 |
| 3000 | $0.01123 | $33.69000 |
| 5000 | $0.01060 | $53.00000 |
| 10000 | $0.00752 | $75.20000 |
